Atrakcje Mikoszewa – rezerwat Mewia Łacha

Atrakcje Mikoszewa – rezerwat Mewia Łacha

Tereny na Mierzei Wiślanej stanowią dość popularne wśród wczasowiczów letnisko. Turyści zjeżdżają się nad morze, aby korzystać z szerokich, piaszczystych plaż oraz ciepłych i czystych kąpielisk. Tutejsza baza noclegowa obejmuje zarówno luksusowe kurorty, jak i niewielkie wioski rybackie. Sporą rolę w atrakcyjności Mikoszewa odgrywają walory przyrodnicze otaczających tą miejscowość obszarów dzikich. W celu ochrony lokalnej fauny i flory utworzono tu rezerwat natury o nazwie Mewia Łacha, obejmujący swoim zasięgiem około 150 ha wybrzeża z obu stron przekopu Wisły. Znajdują się tu stanowiska lęgowe mew oraz rzadkich rybitw czubatych, które jedynie tutaj rozmnażają się na terenie Polski. Na terenie rezerwatu spotyka się ponad 200 gatunków ptaków, w tym liczne gatunki błotno-wodne, które tu rozmnażają się, żerują oraz wypoczywają podczas migracji. Skład populacji wciąż się zmienia, gdyż jedne gatunki odlatują, a na ich miejsce przybywają nowe. Sporą ciekawostkę stanowią ogromne, kilkutysięczne stada wędrownych kaczek morskich. Ponieważ główny cel rezerwatu stanowi ochrona ptactwa, zwiedzanie tego terenu podlega sporym obostrzeniom. Wolno poruszać się tylko po wyznaczonych ścieżkach pod groźbą surowej kary. Obowiązuje absolutny zakaz wprowadzania tutaj psów, ponieważ czworonogi mogłyby straszyć ptaki, a nawet niszczyć ich gniazda.

Miłośnicy ptactwa mogą poświęcić godziny na obserwacji pierzastych mieszkańców, a nawet odwiedzić obóz ornitologiczny i przyjrzeć się ich obrączkowaniu. W okolicy zarastającego jeziorka podpatrzeć można bobry i wydry, a przy ujściu Wisły sporą atrakcję stanowią foki pospolite i szare, które ku uciesze zwiedzających lubią wygrzewać się na łachach piaskowych. Występują tutaj także rzadkie odmiany płazów i skorupiaków oraz wiele cennych gatunków roślin nadbrzeżnych, w tym lnica wonna i mikołajek nadmorski. Nie brak tutaj nawet unikalnych odmian grzybów, takich jak niezwykły sromotnik fiołkowy.

Dla turystów, którzy wykupili tu sobie wraz z rodzinami noclegi [kliknij -> Meteor], Mikoszewo okaże się świetnym punktem wypadowym do zwiedzania rezerwatu Mewia Łacha. Bogactwo unikalnej fauny i flory, setki gatunków ptaków oraz grupki wesołych fok baraszkujących na piasku, stanowią ogromną atrakcję tego parku krajobrazowego. Warto więc wybrać się na wycieczkę w okolicy przekopu Wisły i podejrzeć jego mieszkańców.


One thought on “Atrakcje Mikoszewa – rezerwat Mewia Łacha

  1. Byliśmy tam z mamą w okresie zimowym i powiem Wam, że bardzo mamie pomógł ten klimat morski na zatoki i na układ oddechowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>