Atrakcje Sztutowa i okolicy

Atrakcje Sztutowa i okolicy

Wybór nadmorskiej miejscowości do spędzenia urlopu nie jest łatwy. Wydaje się, że niewiele z nich ma cokolwiek do zaoferowania poza plażą, morzem i bazą noclegową. A może wakacje w okolicy Sztutowa? Latem odbywa się tu wiele ciekawych imprez, a poza nimi można zobaczyć interesujące miejsca.

Sztutowo to gminna miejscowość, leżąca u nasady Mierzei Wiślanej, na wschód od Gdańska. Położenie Sztutowa sprawia, że jest tu wiele możliwości spędzenia wolnego czasu – zwłaszcza, gdy zależy nam na aktywnym odpoczynku. W sąsiedztwie Zalewu Wiślanego, mnóstwa małych rzeczek i kanałów wodnych idealnie odnajdą się żeglarze, kajakarze i wędkarze. Okoliczne wody obfitują w różne gatunki ryb – każdy zapalony wędkarz powinien przyjechać tu na relaks.

Do Sztutowa można zabrać rower i urządzić sobie kilka wycieczek na przykład do pobliskich Kątów Rybackich, w których jest muzeum Zalewu Wiślanego i rezerwat kormoranów czarnych. W nadmorskich lasach wyznaczono szlaki do nordic walkingu, a jeźdźcy idealnie odnajdą się w jednej z tutejszych stajni. Zdecydowana większość organizuje spacery konne po lesie i plaży.

Na dalsze wycieczki można udać się kolejką wąskotorową. Jej trasa biegnie na zachód od Sztutowa wzdłuż nadmorskich miejscowości – w każdej z nich znajdziemy coś ciekawego. W najbliższej Stegnie warto zajrzeć do Kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. To zabytkowy kościół z końca XVII w. Jego największą atrakcją jest dzwon – kilkadziesiąt lat starszy od samego kościoła. Pod samym sufitem można zobaczyć model statku ufundowany przez ocalałych marynarzy oraz zabytkowe organy. Co roku w tym kościele organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Organowy.

Jadąc dalej na zachód dotrzemy do Jantaru. Tu w połowie lipca warto zatrzymać się na "Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu", a potem zajrzeć do Indiańskiej Wioski z ogromną kolekcją prawdziwych indiańskich przedmiotów. Od dwójki prowadzących pasjonatów usłyszymy tu wiele historii o życiu Indian i ich kulturze.

Potem kolejka zawiezie nas do Mikoszewa, w którym warto poszukać domu podcieniowego – to typowy dla Żuław sposób budowy. Jeżdżąc po całych Żuławach na pewno zauważymy ten powtarzający się styl. Niedaleko od Mikoszewa Wisła wpada do morza – to dobry cel na popołudniowy spacer.

Mimo że Sztutowo wydaje się kolejną nadmorską miejscowością z pewnością takie nie jest! Aktywni urlopowicze, miłośnicy historii i najmłodsi turyści znajdą tutaj atrakcje dla siebie. A o miejsce do spania w Sztutowie nie trzeba się martwić – baza noclegowa jest różnorodna.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>