Płock od strony historycznej

Płock od strony historycznej

Płock jest bogatym miastem pod względem historycznym. Znajdują się tu zabytki, muzea czy miejsca z ciekawą historią. Niewielu ludzi wie, ile ciekawych miejsc znajduje się w Płocku, nie wiedzą jaką historie kryje to niezwykłe miasto.

W Płocku możemy zobaczyć zamek książąt mazowieckich. Na jego miejscu Mieszko I założył gród w wieku X, a główny zamek w wieku XIV zaczął budować Kazimierz Wielki. Dzisiaj niestety możemy zobaczyć tylko dwie baszty z tamtego okresu. Główne zabudowania zamkowe runęły do Wisły w 1532 r., w czasie tragicznej powodzi, która podmyła wzgórza.

W Płocku znajduje się także bazylika katedralna pod wezwaniem Matki Bożej Mazowieckiej Czczonej w Tajemnicy Wniebowzięcia. Mała liczba osób wie, że jest ona większa od gnieźnieńskiej i krakowskiej. Bazylika pięknie położona nad Wisłą napawa oczy zachwytem, od prawie 900 lat stanowi serce stołecznego grodu Płocka. W katedrze możemy znaleźć wędrujące drzwi z płockiej katedry, są one tylko kopią XII-wiecznych drzwi romańskich, odlanych z brązu.

Kolejnym ciekawy miejscem jest katedra mariawicka. Gdy będziemy spacerować po pięknej starówce na pewno przykuje nasz wzrok. Świątynia, wzniesiona tuż przed I wojną światową w stylu neogotyku angielskiego, jest katedrą Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Przy zwiedzaniu katedry możemy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczach o mariawitach i ich historii.

Ciekawym miejscem jest także pałac ślubów, budynek wzniesiony w XIX wieku przez Annę i Ludwika Flatau w stylu późnoklasycystycznym. Po wielu przebudowach i nadawaniu mu funkcji, dzisiaj służy jako Urząd Stanu Cywilnego i Pałac Ślubów. Jeśli interesuje nas neogotyk, to dobrym przykładem jest kamienica neogotycka, która znajduje się przy ulicy Misjonarskiej 1A.

Jeśli chodzi o muzea to w Płocku, znajduje się Muzeum Mazowieckie. Należy do najstarszych tego typu placówek w Europie. Ma ono aż 196 lat. W muzeum możemy znaleźć różne rzeczy, od pamiątek związanych z historią Płocka i Mazowsza do zbiorów secesji, które należą do najokazalszych w Polsce. W Płocku znajduje się wiele więcej zabytków historii czy sztuki, dlatego zobaczenie wszystkiego w jeden dzień jest niemożliwe, będziemy musieli poszukać noclegu. Oferta kwater (noclegi Płock – spis) jest bardzo duża i ciekawa, każdy znajdzie coś w swoim budżecie. Zapewne pobyt w płockim hotelu będzie się nam podobał i z czystym sumieniem będziemy mogli go polecić.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>