Spacerem po Poznaniu – Jeżyce

Spacerem po Poznaniu – Jeżyce

Poznań słynie z wielu atrakcji turystycznych i wydarzeń kulturalnych. To miejsce, gdzie można odnaleźć ślady historii, zarówno wczesnośredniowiecznej, jak i czasów nowszych, pełne uczelni z wielowiekową tradycją i najnowocześniejszych obiektów biznesowych oraz rekreacyjnych, placówek kulturalnych i programów edukacyjnych. Studentom, których jest tu więcej, niż stałych mieszkańców oraz turystom oferuje liczne restauracje, kawiarnie i noclegi (znajdziesz na: meteor-turystyka.pl). Poznań można też zwiedzać, poszukując mniej oczywistych miejsc.

Jeżeli planujesz spacer po stolicy Wielkopolski, warto wybrać się na Jeżyce, jedną z piękniejszych dzielnic. To także miejsce, gdzie rozgrywa się młodzieżowa saga pisana od wielu lat przez Małgorzatę Musierowicz – choć Borejkowie to postaci całkowicie zmyślone, to kamienica przy ul. Roosevelta 5 istnieje naprawdę. Budynek zdobi narożny wykusz i ornamenty na fasadzie. Historyczna dzielnica, która w granice miasta została włączona na początku XX wieku, kojarzona jest przede wszystkim z pięknymi secesyjnymi kamienicami, wznoszącymi się wokół Rynku Jeżyckiego i głównej ulicy Dąbrowskiego. Na niej mieści się Teatr Nowy, jeden z kilku teatrów Poznania, oferujący repertuar zarówno lekki i komediowy, czasem klasyczny, jak też poruszające ważne tematy sztuki współczesne. Nieco dalej znajdziemy też Kino Rialto, które działa od 1938 roku, a dziś należy do kin studyjnych, gdzie na kameralnych pokazach obejrzeć możemy ambitne produkcje. Warto zwrócić uwagę na sąsiadującą z nim kamienicą o konstrukcji szachulcowej, tradycyjnej dla tego rejonu i zamieszkujących go dawniej bambrów, czyli pochodzących z Niemiec osadników, którzy dobrze się odnaleźli w Wielkopolsce, a swoją kulturę rozwijali razem z polską ludnością.

Jeżeli szukamy czegoś na ząb, warto wybrać się w okolice ul. Szamarzewskiego, gdzie ze względu na obecność budynków uniwersyteckich nie brakuje knajpek, barów mlecznych, fast-foodów i restauracji. W obrębie Jeżyc mieści się również Park Sołacki, jeden z najpiękniejszych terenów zielonych Poznania, sąsiadujący z willową zabudową. Idąc w jego stronę ulicą Kościelną, znajdziemy ciekawy kościół św. Floriana i Najświętszego Serca Pana Jezusa, odrestaurowaną bamberską zagrodę, w której znajduje się dzisiaj restauracja i hotel oraz słynną lodziarnię. Ważna w dziejach tej dzielnicy jest również zabytkowa zajezdnia, z której zostały dziś tylko fragmenty oraz Dom Tramwajarza przy ul. Słowackiego. Prawie dokładnie naprzeciwko zajezdni mieści się Stare Zoo. Chociaż większość zwierząt została przeniesiona do nowego ogrodu po jego wybudowaniu, tutaj możemy zobaczyć liczne gady, płazy, ryby, owady, ptaki, małpy czy udomowione zwierzęta jak kozy i lamy, których wybiegi sąsiadują z placem zabaw. Z tego miejsca kilka przystanków tramwajowych dzieli nas od dworca głównego i rozwijającego się wciąż centrum miasta, gdzie znajduje się wiele centrów handlowych, ze słynnym Starym Browarem na czele, galerie, kawiarnie, restauracje i rozbudowana baza noclegowa.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>