Suwałki – miasto na Suwalszczyźnie

Suwałki – miasto na Suwalszczyźnie

Suwałki są centrum regionu, do którego ludzie chętnie udają się ze względu na bardzo korzystne warunki do uprawiania turystyki, do czego zachęca rozwinięta baza kwaterunkowa. Nietuzinkowe noclegi (www) przypadną do gustu każdemu wczasowiczowi. Jednak oprócz tego warto też obejrzeć zabytki samego miasta. Stykały się tu przez wieki wpływy słowiańskie i germańskie. Zwiedzanie warto rozpocząć od ulicy Kościuszki. Jest ona zabudowana ciągiem kamieniczek w stylu klasycystycznym, które dawniej były częścią traktu z Warszawy do Petersburga. Projektowali je najlepsi architekci carscy.

Kolejny warty polecenia zabytek to konkatedra św. Aleksandra. Zbudowano ją w latach 20-tych XIX wieku. Posiada bardzo duży portal z trójkątnym tympanonem oraz dwie wysokie wieże. W środku znajdują się malowidła i obrazy, opowiadające o historii regionu. Kolejna świątynia to kościół św. Piotra i Pawła. Został on zbudowany pierwotnie jako cerkiew w 1900 roku i służył jednemu z oddziałów wojskowych, stacjonujących w Suwałkach. W czasach II RP stał się świątynią katolicką. Posiadał wtedy jedną dużą wieżę, wysadzoną w 1945 roku przez wycofujących się Niemców. Zamiast niej postawiono dwie symetryczne. Kościół znajduje się na południe od centrum miasta.

W Suwałkach do dziś żyje też społeczność prawosławna, a jednym z jej obiektów kultu jest cerkiew Wszystkich Świętych. Powstała w latach 90 XIX wieku, jest to obiekt drewniany. Wkonany na planie krzyża prawosławnego, a nad wejściem posiada dodatkową wieżyczkę na dzwon, zwany sygnaturką. Początkowo cerkiew przynależała do miejscowego cmentarza i pełniła funkcję kaplicy cmentarnej, z czasem na cmentarzu przestano chować zmarłych, a świątynia stała się samodzielnym miejscem odprawiania nabożeństw. W środku warto spojrzeć w górę i podziwiać kolorową polichromię z Chrystusem i aniołami. Trzecia społeczność w Suwałkach to staroobrzędowcy. Posiadają oni tutaj swoją największą w Polsce świątynię, zwaną molenną. Obecnie oczekuje ona na remont, ale mimo to można zauważyć w niej wiele oryginalnych cech. Staroobrzędowcy to odłam prawosławia, który wyłonił się w XVII wieku w reakcji na centralistyczne reformy cerkwi moskiewskiej. Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że nie posiadają kapłanów. Już z tego opisu miasta widać wyraźnie, że dobre noclegi przydadzą się, aby spędzić kilka dni, poznając jego ciekawe miejsca, a także korzystając z uroków okolic.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>