Wielowiekowa historia i wielokulturowe tradycje Gliwic

Wielowiekowa historia i wielokulturowe tradycje Gliwic

Gliwice to urokliwe miasteczko Górnego Śląska. Jest najlepszym przykładem wielokulturowej historii tego regionu. Były niegdyś typowym miastem pogranicza, miejscem styku kultury niemieckiej i polskiej. To właśnie tutaj miała miejsce słynna prowokacja gliwicka. Dzisiaj są prężnie rozwijającym się ośrodkiem miejskim. Miasto powstało na szlaku handlowym prowadzącym z Wrocławia do Krakowa.

Pod koniec XIII wieku opolski władca Władysław nadał osadzie prawa miejskie. Rozwijały się tu tradycje handlowe, rzemieślnicze czy piwowarskie. Intensywny rozwój miasta przypada na okres średniowiecza. Wtedy też powstały wały obronne, których przebieg wyznaczają dzisiejsze ulice Dolnych i Górnych Wałów. Średniowieczny układ zabudowy można podziwiać na przykładzie gliwickiej Starówki. Centralnym punktem jest ratusz, wokół którego miedzy XV a XVII wiekiem powstały kolorowe kamienice z podcieniami.

Do dzisiaj też można podziwiać fontannę z rzeźbą Neptuna. Średniowieczne mury obronne można też podziwiać w okolicy Zamku Piastowskiego. Przed stuleciami znajdował się tu dawny dwór Cetrycza, obecnie znajduje się tu muzeum. Wszystkich odwiedzających w zachwyt wprawi gliwicka zabytkowa zabudowa. Wszyscy turyści bez problemu znajdą tu miejsce na sen (Gliwice / meteor). Co więcej wiele pośród nich znajduje się w zabytkowych kamienicach czy willach. Ze względu na prężnie rozwijającą się gospodarkę w mieście lokują się nowoczesne ośrodki biznesowo-rekreacyjne. Baza noclegowa składa się również z luksusowych apartamentów czy ośrodków SPA.

Kulturalnym sercem Gliwic jest Teatr Muzyczny znajdujący się przy Nowym Świecie. Mieszkańcy jak również turyści mogą podziwiać światowe musicale, spektakle tańca współczesnego czy baletu. Z całą pewnością warto śledzić bieżący repertuar. Obowiązkowym punktem na mapie dla każdego turysty powinna być słynna Radiostacja Gliwice. Wybudowana w latach 30-tych przez Niemców, była miejscem słynnej gliwickiej prowokacji. Niemieccy żołnierzy przebrani za polskich cywilów napadli radiostację. Była to prowokacja od początku zaplanowana przez Hitlera. Nadano komunikat w języku polskim 31 sierpnia, tym sposobem Hitler uzasadniał decyzję napaści na Polskę. Dzisiaj radiostacja jest najwyższą konstrukcją drewnianą w Europie tego typu. Obecnie znajduje się w niej Muzeum z wystawą zabytkowych nadajników radiowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>