Wyprawa na Babią Górę z Zawoi

Wyprawa na Babią Górę z Zawoi

Zawoja to niewielka miejscowość położona w południowej Polsce, niedaleko Suchej Beskidzkiej. Ze względu na czyste powietrze oraz przepiękne krajobrazy, każdego roku przyjeżdżają tu liczni turyści nie tylko z terenów całego kraju, ale również z zagranicy. W Zawoi funkcjonuje bogata baza noclegowa, na którą w przeważającej większości składają się niewielkie prywatne pensjonaty oraz kwatery prywatne (✏meteor-turystyka.pl/noclegi,zawoja,0.html). Działa również kilka hotelików o wysokim standardzie, które oprócz wypoczynku w komfortowych warunkach, oferują swoim gościom pakiet usług dodatkowych, takich jak chociażby zabiegi odnowy biologicznej. W większości kwater, oprócz noclegu, można liczyć także na całodzienne wyżywienie przygotowywane na bazie lokalnych składników.

Zawoja położona w bezpośrednim sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego (✏wikipedia.org/wiki/Babiog%C3%B3rski_Park_Narodowy), przyciąga każdego roku licznych miłośników pieszych wędrówek po górskich szczytach. Jest to najlepsze miejsce wypadowe do zdobywania królowej Beskidów, jak często określana jest Babia Góra. Istnieje kilka możliwości zdobycia szczytu. Najpopularniejsza trasa została oznaczona kolorem czerwonym i swój początek ma na parkingu na Przełęczy Krowiarki. Wybierając się w góry zawsze należy pamiętać o zmiennej pogodzie. Babia Góra pod tym względem jest wyjątkowo kapryśna – nawet jeżeli z samego rana świeci przepiękne słońce, to nie można mieć pewności, że za dwie lub trzy godziny nie spadnie rzęsisty deszcz. Idąc na górskie szlaki zawsze należy być odpowiednio przygotowanym. Absolutną podstawą jest dobrze dobrane obuwie usztywniające kostkę. W plecaku każdego turysty, bez względu na pogodę, powinna się również znaleźć ciepła odzież oraz termos z herbatą. Przy załamaniu pogody, gdy widoczność drastycznie spanie, nietrudno zabłądzić na krętych leśnych ścieżkach. W przypadku zagrożenia zdrowia, bezwzględnie należy zadzwonić po pomoc Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego – warto mieć w telefonie zapisany bezpośredni numer do ratowników.

Jeżeli chcesz spędzić niezapomniane chwile w Zawoi i pokusić się o zdobycie najwyższego szczytu w Beskidach, to koniecznie wcześniej zarezerwuj nocleg, bo w okresie wzmożonego ruchu turystycznego ciężko jest na miejscu znaleźć wolną kwaterę. Pełny spis obiektów noclegowych dostępny jest między innymi na stronach internetowych gminy lub pod linkiem wyżej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>