Zabytki i ciekawe miejsca w Myślenicach

Zabytki i ciekawe miejsca w Myślenicach

Myślenice to niewielkie miasteczko położone na południe od Krakowa wzdłuż popularnej „Zakopianki“. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z końca XIII wieku. Dzisiaj to prężnie rozwijające się letniskowe z pięknymi widokami i doskonałym zapleczem turystycznym. O wielowiekowej historii miasta najlepiej świadczy Starówka.

Stary Rynek, który przetrwał do dzisiaj został wytyczony w drugiej połowie XV wieku na podstawie prawa magdeburskiego. To właśnie tam zlokalizowany jest najstarszy zabytek miasta – „Kamienica Obońskich“. W owym czasie powstało też sanktuarium Matki Bożej Myślenickiej. Fundatorem świątyni był Spytko z Melsztyna. W dobudowanej w XVII wieku kaplicy znajduje się wizerunek Madonny z dzieciątkiem. Prawdopodobnie powstał on w wieku XVI. Z obrazem związane są historie cudownych uzdrowień. Jak tez głosi miejska legenda na wizerunku Madonny swego czasu pojawiły się łzy.

Wśród zabytków Myślenic wartych odwiedzenia wymienić możemy również „Dom Grecki“. Obecnie jest to siedziba Muzeum Regionalnego. Znajduje się on w budynku powstałym w XVIII wieku. Budynek pełnił niegdyś funkcję karczmy, miejsca odpoczynku dla podróżnych. W tym też okresie powstał inny zabytek warty zobaczenia w postaci Dworu wolno-wiejskiego. Zachwyca przepiękna klasycystyczna architektura. Dzisiaj w dworze znajduje się filia Biblioteki Pedagogicznej w Krakowie. Myślenice mogą się również jednymi pośród najstarszych szkół w Polsce. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą jeszcze z XV wieku. Najstarsza pośród nich znajduje się w klasycystycznej kamienicy z drugiej połowy XIX wieku. Obecnie jest to Gimnazjum nr 1 w Myślenicach.

Na terenie miasta znajduje się również zabytkowy Młyn. Pochodzi on z drugiej połowy XIX wieku. Właścicielem i inicjatorem budowy była rodzina Łętochów. Stąd też dzisiejsza nazwa – Młyn Łętochy. Turyści mogą go znaleźć przy ulicy Daszyńskiego. Dzisiaj wszyscy odwiedzający Myślenice mogą raczyć się staropolskimi potrawami serwowanymi w restauracji funkcjonującej w niegdysiejszym młynie. Na uwagę zasługuje również ruiny wieży strażniczej zwanej „Zmaczysko“. To również świetnie rozbudowana baza noclegowa (meteor). Atrakcyjne położenie na jednej z głównych tras tranzytowych w Polsce czyli Zakopiance wpłynęło pozytywnie na rozbudowę nowych miejsc. Popularne są przede wszystkim motele, znajdujące się przy ruchliwych trasach prowadzących do Zakopanego. Nie brak również obiektów noclegowych zlokalizowanych w cichym i spokojnym miejscu. Warto decydować się na noclegi, z których rozpościera się przepiękny widok na dolinę rzeki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>